RTÜK’ten Halk TV’ye 5 kez program durdurma ve para ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) haftalık olağan toplantısında Halk TV hakkındaki iki farklı izleme raporunu gündemine aldı.

Masadaki ilk rapor, dün gözaltına alınıp ifadesinin ardından serbest bırakılan gazeteci Ayşenur Arslan’a aitti.

RTÜK, İçişleri Bakanlığı önündeki saldırıyı Halk TV’deki programında yorumlayan Ayşenur Arslan’ın sözlerini “yayıncılık ilkelerine aykırı” buldu.

RTÜK, 6112 sayılı Kanun’da yer alan “Yayıncılık hizmetleri, …Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamaz” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle Halk TV’ye de üst sınırdan para cezası müeyyidesi ve 5 kez program durdurma yaptırımı uyguladı.

EZEL AKAY’IN ALTIN PORTAKAL YORUMU SUÇ SAYILDI

RTÜK, Halk TV’nin “Haber Masası” programına ilişkin hazırlanan uzman raporunu da karara bağladı. Programın konuğu olan oyuncu Ezel Akay’ın , Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Kanun Hükmü’ filmi gerekçesiyle 60. Altın Portakal Film Festivali’nden desteğini çekmesi hakkında yaptığı değerlendirmeler de ‘yasa ihlali’ olarak değerlendirildi.

Üst Kurul, Akay’ın değerlendirmelerini “dayanaktan yoksun olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini suçlayıcı ve töhmet altında bırakıcı ifadelerinin Yasa’da geçen yayıncılık ilkelerini ihlal ettiği”ne karar verdi.

‘RTÜK’ÜN GÖREVİ RAFA KALKTI’

RTÜK üyeleri İlhan Taşçı ve Tuncay Keser ise kararlara karşı çıktı. Keser yaptığı açıklamada, “RTÜK, Gazeteci Ayşenur Arslan’ın gazetecilik faaliyeti olarak gündeme getirdiği sorular nedeniyle Halk TV’ye yüzde 5 idari para cezası ve ‘Medya Mahallesi’ne 5 kez program durdurma cezası verdi. Festivaldeki ‘sansür’ tartışmasında RTÜK’ün yeri de belli oldu. Yönetmen Ezel Akay’ın sanatçılara, gazetecilere, yazarlara yönelik baskılara son verilmesi talebini ifade eden cümlesi, eleştiri sınırını aştığı gerekçesiyle Halk TV’ye yüzde 3 idari para cezası verildi. RTÜK kanunla yükümlü kılındığı ‘ifade ve haber alma özgürlüğünün sağlanması’ görevini rafa kaldırdığını bir kez daha tescilledi. Kararlara İlhan Taşçı ile birlikte karşı oy kullandık” dedi.

AYŞENUR ARSLAN NE DEMİŞTİ?

Ayşenur Arslan, Halk TV’deki programında Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin olarak “Belki o kişi üzerine bomba olduğunu bilmiyordu. Gelip hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız her şeye aykırı, durup dururken kendini patlatmış. Ankara’da bir arabayı açıp düz kontakla çalıştırmak yerine neden Kayseri’de birini öldürerek ‘Ben geliyorum heeey. Bombalar sırtımızda tabanca belimizde nedir yani…” dedi.

EZEL AKAY NE DEMİŞTİ?

“…bu ülke çok uzun yıllardır düşünce sahibi yazarlarını, gazetecilerini öldürmüş, işkence etmiş, mahkûm etmiş bir geleneğe sahip. Bu geleneğin tamamen ortadan kalkması, başkasının hayatına kastetmeyen bütün düşüncelerin özgürce söylenebilmesi gerekir. Ben bunu talep ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir