Kenya’da Gizemli Hastalık Paniğe Yol Açtı! 95 Kız Çocuğu Yürüyemez Hale Geldi

Kenya’da tanısı henüz konuşmamış bir hastalık nedeniyle yaklaşık 95 kız öğrenci hastaneye kaldırıldı. 

Kenya basınındaki haberlere göre, Nairobi’nin yaklaşık 400 kilometre kuzeybatısındaki Eregi Kız Lisesi’nde 95 öğrenci rahatsızlandı.

Bölge eğitim yetkilisi Bonface Okoth, yaptığı basın açıklamasında, hastalık nedeniyle 95 öğrencinin bacaklarının felç olduğunu ve çoğunun yürüyemez hale getirdiğini belirtti. Okoth, öğrencilerin tıbbı müdahale için hastaneye kaldırıldığını söyledi. Olaydan sonra okul yöneticileri ile Eğitim Bakanlığı yetkilileri arasında yapılan toplantının ardından okul süresiz kapatıldı. Okul yetkilileri, hastalığa neyin neden olduğunun araştırılmasından ve gerekli önlemlerin alınmasından sonra öğrencilerin okula devam edebileceğini açıkladı.

Hastalığın belirlenmesi için öğrencilerden kan örnekleri alındığını belirten hastane yetkilileri, kan örneklerinin Kenya Tıbbi Araştırma Enstitüsü (KEMRI) laboratuvarlarına gönderildiğini söyledi.

Bazı uzmanlar, hastalığın “kitlesel histeri” vakası olabileceğini öne sürerek hastalığa şüpheyle yaklaşırken, öğrencilerin sadece birkaç hafta kalan sınavlardan kaçınmak için belirtilerini ‘taklit’ ediyor olabileceklerini belirttiler.

Bazı uzmanlar ise, kızlarda görülen semptomların sinirlere zarar veren Guillain-Barré sendromu (GBS) yansıttığını öne sürdü. GBS, Kollarda, bacaklarda veya yüzde felce neden olabile bir hastalık olarak biliniyor.

İşte o anlar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir