G20 sona erdi: Erdoğan’dan ikinci günde önemli görüşmeler

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında, dün diplomatik temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün de görüşmelerine devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la görüştü. Görüşmede, Türkiye-Suudi Arabistan ikili ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve küresel meseleler ele alındı.

Veliaht Prens’le görüşmesinin ardından Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, karşılıklı büyükelçi atamalarıyla ilişkilerin yeni bir döneme girdiğine işaret ederek, ikili münasebetlerin hak ettiği seviyeye en kısa zamanda ulaşacağına olan inancını dile getirdi. Mısır yönetiminin Türk yatırımcı ve firmalarına verdiği desteğin önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, LNG, nükleer enerji, kültür ve eğitim alanlarındaki işbirliğini canlandırmaya da önem verdiklerinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkent Yeni Delhi’de, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’i kabul etti. Görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği için atılacak adımlar, bölgesel ve küresel meseleler ele alındı.

Zirve kapsamında Erdoğan, dün; Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-Yeol, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga ve MIKTA ülkelerinin liderleriyle görüşmüştü.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir