Bu belirtiler kale gibi metabolizmanın işareti! Her alanda etki ediyor

“Sağlıklı” bir metabolizma her insanda farklı görünecektir. Yine de vücudunuzun metabolizmasının doğru şekilde çalıştığına dair bazı genel göstergeler vardır.

HASTALANDIĞINIZDA HIZLICA İYİŞEŞİRSİNİZ

Özellikle kış aylarında veya seyahat sonrasında ara sıra soğuk algınlığına yakalanmak yaygındır. Ancak belirtileriniz daha hafifse (ve genellikle hızlı bir şekilde iyileşirseniz), birbiriyle yakından bağlantılı olan bağışıklık sisteminize ve metabolizmanıza teşekkür edebilirsiniz çünkü bu durum her ikisinin de iyi çalıştığını gösterir.

STRESİNİZ KONTROL ALTINDA

Sağlıklı stres düzeylerine ve işlevsiz bir metabolizmaya sahip olmak mümkün olsa da, düzenlenmiş stres düzeyleri sağlıklı metabolizmanın işareti olabilir. Stresli olduğunuzda vücudunuz, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artırarak tepki verir. Bu, beyninize, kalbinize ve ciğerlerinize daha fazla kan (ve dolayısıyla oksijen) pompalayarak sizi daha uyanık hale getirir. Sağlıklı bir metabolizmaya sahip olduğunuzda, bu işlevleri destekleyecek yeterli enerjinin yanı sıra stres etkenlerine uyum sağlama yeteneğiniz de olur.

DÜZENLİ SİNDİRİM

Düzenli sindirim, metabolizmanızın çalışır durumda olduğunun göstergesidir. Bu, çok az gaz veya şişkinliğin yanı sıra tutarlı ve rahat bağırsak hareketlerini de içerir. Bunun nedeni bağırsak sağlığının birinci sınıf mikrobiyal metabolizmaya veya bağırsak bakterilerinizin yiyecekleri besin maddelerine dönüştürme yeteneğine bağlı olmasıdır. Bu faydalı bakterilerin metabolik aktivitesi aynı zamanda kötü bakterilerin kontrolü ele geçirmesini de zorlaştırarak bağırsaklarınızı iyi durumda tutar.

GÜN BOYUNCA ENERJİK HİSSETMEK

Metabolizmanızın iyi durumda olduğunun bir başka işaretinin de sürekli enerji seviyeleri olduğunu söylüyor. Sonuçta metabolizmanın ana işlevi hücrelerinize ve nihayetinde vücudunuza enerji sağlamaktır. Sağlıklı bir metabolizma aynı zamanda daha esnektir; yani egzersiz de dahil olmak üzere farklı aktiviteler sırasında enerji ihtiyaçlarınızı ayarlayabilir ve karşılayabilir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir