Bakan Yerlikaya açıkladı: Comanchero çökertildi… Kim bu Hakan Ayık

İçişleri Bakanı Yerlikaya, İstanbul’da düzenlenen Kafes Operasyonu’nda uluslararası silahlı organize suç örgütü Comanchero’nun çökertildiğini, 37 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’da düzenlenen kafes operasyonu ile Avusturalya merkezli olarak küresel çapta faaliyet gösteren ve liderliğini Hakan Ayık’ın (reis) yaptığı uluslararası silahlı organize suç örgütü Comanchero çökertildi.”

HAKAN AYIK KİMDİR

Ayık’ın adı 2010 yılından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yakalanması ile duyuldu.

Avustralya’da karıştığı çok sayıdaki suç nedeniyle tüm dünyada kırmızı bültenle aranan uyuşturucu baronu Ayık Girne’de yürüyüş yaparken 2010 yılının sonunda yakalandı. Avustralya’da polisinin baskınlarından kurtulan ve “sıkıysa yakala” diyerek federal polisle dalga geçen Ayık, KKTC’de birinci derecede askeri bölgeyi ihlal ve üzerinde yeşil reçeteye tabii kanunsuz vücut geliştirme hapı bulundurmaktan mahkemeye çıkarıldı. Ayık bir süre sona kefaletle serbest bırakıldı ve sırra kadem bastı.

Ayık gitti Reis geldi… KKTC’de yakalandı, Kemer Country’de çıktıGüncel

İSTANBUL’DA ÇIKTI

Hakan Ayık’ın İstanbul’da çekilmiş görüntüleri yıllar sonra ortaya çıktı. 2020’nin Şubat ayında çekilen ve İstanbul Şişli’de bulunan bir otelin sosyal medya sayfasında paylaşılan videonun kısa bir bölümünde Ayık görülüyor. Otelin internet üzerinden yapılan değerlendirmelerinde Ayık’la bağlantılı olduğu düşünülen başka suçluların da yorum yaptığı görüldü.

SAHİBİ HOLLANDALI…

Otelin sayfasını beğenen bir saç ekim kliniğinin web sitesinde de Ayık’ın saçları dökülen bir akrabasının fotoğrafları görüldü. Kliniğin sahibi olan Hollandalı Fabienne Fleur bir arkadaşının da sosyal medya paylaşımlarında bir doğum günü partisinde Ayık ile çekilmiş fotoğrafı bulunuyor. Haberin ardından kliniğin sosyal medya hesaplarının kapatıldığı görüldü.

AYIK GİTTİ REİS GELDİ

The Age, The Herald ve 60 Minutes iş birliğiyle yapılan araştırma doğrultusunda üç gazeteci bu yıl bahsi geçen otele gitti. Avustralya polisi gazetecileri Ayık’ın estetik ameliyatlarla görünüşünü değiştirdiği ve silahlı kişiler tarafından korunduğu konusunda uyardı. Haberde bahsi geçen otelin sahibinin isminin Hakan Reis olarak gözüktüğü belirtildi. Gazeteciler, Hakan Ayık’ın soyadını değiştirmiş olup olamayacağını sorguladı. Kaynaklar, Hakan Reis’in dış görünüşünün Ayık’a benzediğini doğruladı.

KEMER COUNTRY’DE…

Ulaşılan bilgiler, Hakan Reis’in geçmişte farklı bir soyadına sahip olduğunu, 2019’da Avustralya vatandaşlığını iptal ettiğini gösterdi. Gazeteciler, Hakan Reis’in Hakan Ayık olduğunu doğruladıklarını ve Demirören grubuna ait Kemer Country’de yaşadığını doğruladı. Avustralya basını tarafından toplanan bu bilgiler, Türk göçmenlerin Avustralya’da doğan oğlu olan Ayık’ın Türkiye’de bir yerde yaşıyor olabileceği şüphelerini doğrular nitelikte olduğunu belirtti.

“FACEBOOK SUÇLUSU”

Yasal olmayan yollarla elde ettiği parayla yaptığı harcamaları sıkça sosyal medyada paylaşması nedeniyle “Facebook suçlusu” lakabıyla anılan Ayık’ın kuzenleri de dahil olmak üzere iş birliği yaptığı birçok kişi 2010’dan önce uyuşturucu ticaretiyle bağlantılı suçlar nedeniyle tutuklandı. 2010 yılında kendi suç örgütünden isimlerin peşine düşülünce Ayık ülkeyi terk etti. Ayık’ın ülke genelinde karaoke barları ve genelevleri olduğu biliniyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir