Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Türkiye’ye 2,5 milyar euroluk rekor yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, Türkiye

“TÜRKİYE’DE PARA POLİTİKASINDAKİ DEĞİŞİKLİK DOĞRU”

Türkiye’de de para politikasındaki değişiklikler ile makroekonomik politikalardaki değişimin doğru yönde olduğunu ve sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Renaud-Basso, “Makroekonomik dengesizlikler ve yüksek enflasyon nedeniyle endişeliyiz. Bu açıdan, para politikasındaki değişimin enflasyonun düşürülene kadar sürdürülmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Öte yandan, Türk ekonomisinin ve özel sektörün çok dirençli olması pozitif bir durum.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE BU YILKİ YATIRIMLARIMIZ 2,5 MİLYAR EUROYU AŞACAK”

Renaud-Basso, Türkiye’nin bankanın en fazla yatırım yaptığı ülke haline geldiğini belirterek, “Bu yıl da yine olağanüstü bir yıl olacak. Türkiye’de bu yılki yatırımlarımızın 2,5 milyar euroyu aşacağını öngörüyoruz. Şu anda 2,4 milyar euro hacmindeyiz ve yılın kalan iki ayında bu miktarın 2,5 milyar euroyu geçmesini bekliyoruz.” dedi.

“ÖNCELİKLİ ALANLARIMIZDAN BİRİSİ YEŞİL DÖNÜŞÜM”

Renaud-Basso, EBRD yatırımlarının talebe bağlı olarak şekillendiğini belirterek, “Bu nedenle yıllık hedefimiz yok. Ancak, Türkiye’deki yatırımlarımızı her zaman çok yüksek tuttuk ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Birçok yatırım fırsatı olduğunu görüyoruz ve müşterilerimize ve ülkeye desteğimizi sürdürmek istiyoruz. Bizim için bu yatırımlarda önceliklerden birisi yeşil dönüşüm. Bu alanda yapılacak çok iş var ve katkı sunabileceğimizi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

EBRD’NİN TÜRKİYE’DEKİ EN YÜKSEK YILLIK YATIRIMI

EBRD verilerine göre, bankanın bu yıl 2,5 milyar euroyu aşacağını öngördüğü yatırım, Türkiye’de yıllık bazdaki en yüksek yatırımı olacak. Bankanın Türkiye’de yıllık bazda daha önceki en yüksek yatırımı 2 milyar euroyla 2021’de kayıtlara geçmişti. Geçen yıl ise EBRD’nin Türkiye’deki yatırımları 1,63 milyar euro olmuştu. EBRD’nin Türkiye’deki toplam yatırımları ise 19 milyar euro seviyesini aştı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir