ABD’de üniversiteler Gazze için ayaklandı! Akademisyenler ters kelepçe

ABD’de üniversitelerden başlayan Filistin’e destek eylemleri büyüyor. ABD’nin ünlü Columbia Üniversitesinde başlayan protesto, ABD genelinde çok sayıda üniversiteye yayıldı. 

ÇOK SAYIDA ÜNİVERSİTE GAZZE İÇİN AYAKLANDI

2000’de Lübnan sınırından İsrail’e attığı sembolik taştan sonra atılmak istenen ancak rektörün “ifade özgürlüğü” yazısıyla sahip çıktığı Edward Said’in öldüğü 2003’e kadar hocalık yaptığı Columbia Üniversitesi’nde başlayan protesto, Georgetown ve George Washington, Emory, Harvard, MIT, Yale, Texas, NYU, Kaliforniya Eyalet, Minnesota, Güney Kaliforniya üniversitelerine yayıldı.

On binlerce öğrencinin çadır kurarak katıldığı ve polisin sert saldırılarıyla gündemden düşmeyen eylemlere hocalar da destek veriyor. 

POLİS KAMPÜSLERDE ORANTISIZ MÜDAHALELER YAPIYOR

Polisi kampüse sokan Columbia Üniversitesi yönetimi uzaktan eğitim kararı alırken, sadece Güney California Üniversitesi’ndeki Filistin’e destek gösterilerinde 93 öğrenci gözaltına alınırken Emory Üniversitesi’nde öğrencilere polis biber gazı ve elektroşok silahı ile saldırdı.

İKİ AKADEMİSYEN TERS KELEPÇEYLE GÖZALTINA ALINDI

Emory’de polis eylemlere katılan ve öğrencilerine destek veren ekonomi profesörü Caroline Fohlin ile Felsefe Bölümü Başkanı Noelle McAfee’yi de ters kelepçeyle gözaltına aldı.

McAfee’nin gözaltına alınışı bir doktora öğrencisinin çektiği videoyla tüm dünyaya yayıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx